Uçaklı GAP Masalı
Uçaklı GAP Masalı

Kısa Açıklama : Pegasus Havayolları Eşliğinde...

Gezilecek Yer : Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa , Adıyaman

Kalkış Noktaları : Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Kalkış

Geceleme / Konaklama : 3 Gece 4 Gün / 4 veya 5 * otellerde Yarım Pansiyon Konaklama

Tarihler :

Tur Programını İndir (PDF)

Tatiliniz İçin En İyi Fiyatı Alın
Tarih
Kişi Sayısı
1. Çocuk Yaşı
2. Çocuk Yaşı
a
 

Kesin Kalkışlı

1. Gün: İstanbul – Hatay – Gaziantep

Sabah 05.00 Sabiha Gökçen havalimanı iç hatlar giden yolcu terminali Pegasus Kontuarı önünde buluşma. 06.30 İstanbul, Hatay Uçuşu. Hatay’a varış ve gezimizin başlangıcı. Doğunun Kraliçesi olarak adlandırılan Antakya'ya ulaşıyoruz. 3 ilahi dinin birleştiği bir kent mozaiği olan Antakya’yı sizlerle tanımaya başlıyoruz. İlk durağımız şelaleleriyle ünlü Harbiye. Hemen her dönemde görkemli villalarıyla adından söz ettiren Harbiye’de öğle yemeği (ekstra) ,gezi ve ipek alışverişimizin ardından eski Antakya merkezine gidiyoruz. Farklı din ve mezheplere ait ibadethanelerin yan yana yaşadığı bu güzel şehirdeki ilk durağımız kentin yamacına kurulduğu dağa da adını veren ve bugünkü sınırlarımız içinde inşa edilen ilk cami olarak Habib Neccar Cami oluyor. 7. yüzyılda buradaki bir tapınağın kalıntıları üzerine yapılan cami depremler nedeniyle farklı yıllarda onarılmış ve eklemeler yapılmıştır. Hristiyan ve İslam kaynaklarına göre Habib Neccar’ın hikayesini rehberimizden dinledikten sonra Antakya’da yaşayan Arapların Suk-ul Tavil dedikleri Uzun Çarşı’da vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilir veya çay bardağında ve köpüksüz yapılan süvari kahvesinin tadına bakabilirler. Buradaki gezimizin ardından otobüsümüzle Hac Dağı’nın eteklerindeki Aziz Pierre Kilisesi’ne gidiyoruz. Hıristiyanlık inancının ilk yayıldığı dönemde Aziz Petrus’un ilk kez vaaz verdiği ve cemaatin ilk kez Hristiyan isminin kullandığı bu mağara kilise Hristiyanlık tarihindeki önemi nedeniyle 1963 yılında Papa tarafından Kudüs’ten sonra Hristiyanlar için ikinci hac merkezi olarak ilan edilmiştir. Kiliseyi rehberimizin anlatımları eşliğinde gezdikten sonra Mozaik koleksiyonu bakımından oldukça zengin olan Antakya Mozaik Müzesine gidiyoruz. Çoğunluğunu Daphne kentindeki villaların tabanlarındaki mozaiklerin oluşturduğu müzede mozaiklerin yanı sıra Amik Ovası’ndaki höyüklerden elde edilen eserleri rehberimizden aldığımız bilgiler eşliğinde gördükten sonra Antakya'dan ayrılarak Gaziantep yolculuğumuza başlıyoruz. Helenistik dönemde “Toroslardaki Antakya” anlamına gelen ‘Antiochia Ad Taurum’ adı verilen, Arap kaynaklarda Ayıntap olarak geçen, güneydoğu anadolu bölgesinin sosyo ekonomik açıdan en gelişmiş ili Gaziantep’e ulaşıyoruz. kültür yolu olarak düzenlenen rotada yapacağımız yürüyüşümüzde yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen Gaziantep Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşan Hanları gördükten sonra Tahmis kahvesine ulaşıyoruz. İlk kez 1638 yılında yapılan, 1901 yılındaki yangından sonra yenilenerek günümüze gelen Tahmis Kahvesi’nde vereceğimiz mola ardından artık çarşılarda satılan birbirinden güzel Yemeniler, meşhur Elmacı pazarından yöreye özgü baharatlardan ve yörede Bandırma olarak bilinen cevizli sucuklardan, Bakırcılar çarşısında satılan birbirinden güzel bakır eserlerden almak için vereceğimiz serbest zaman ardından Gaziantep'te bulunan otelimize ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.   Holiday İnn Vb. 


2. Gün: Gaziantep – Kahta – Nemrut Dağı – Adıyaman

Sabah otelde alacak olduğumuz kahvaltı sonrasında Gaziantep Şehir Turumuza devam ediyoruz. İlk durağımız Büyük İskender tarafından geçit yeri anlamında isimlendirilen ZEUGMA’DAN çıkartılan mozaiklerin sergilendiği Mozaik müzesi oluyor. Dünyaca ünlü ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin yanı sıra konusunu Yunan mitolojisinden alan mozaikleri rehberimizin anlatımları eşliğinde gördükten sonra şehir merkezine gidiyoruz. Şehir merkezinde yürüyerek yapacağımız gezimizde öncelikle Bey Mahallesi’ne gidiyoruz. Dar sokakları ve birbirinden güzel sivil mimari yapılarından oluşan kültürel sokakları gezdikten sonra Gaziantep’den ayrılarak Adıyaman’a olan yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 2 saat süren yolculuğumuzun ardından Adıyaman Kahta ilçesine varış ve sonrasında Minibüslere Transfer olduktan Sonra Nemrut Milli Parkı Turumuzun başlangıcı. Kommagene Krallığı’ndan günümüze kalan en önemli eserleri görmek üzere yola çıkıyoruz. İlk durağımız Kommagene ailesi kadınları için yaptırılan ve önündeki sütun üzerinde bulunan kartal heykeli nedeniyle yöre halkı tarafından Karakuş tümülüsü olarak adlandırılan mezar yapısı oluyor. Ardından minibüslerimizle Roma İmparatoru Septimus Severus zamanında eski adıyla Chabinas şimdiki adıyla Cendere suyu üzerinde inşa edilen Cendere köprüsü oluyor. Yaklaşık 1900 yıldır ayakta olan bu köprüyü görüp Septimus Severus ailesiyle olan ilişkisini rehberimizden dinledikten sonra Kommagene Kralları’nın yazlık başkent olarak kullandıkları Arsemia kentini görüp Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz. 2150 mt yükseklikteki zirvede Antiochos’un mezarının doğu ve batı taraflarındaki Zeus – Oromasdes, Apollon – Mithras, Herakles – Artagnes, Kommagene – Fortuna tanrılar heykellerini rehberimizin anlatımları ile tanıdıktan sonra güneşin batımını izliyoruz.Gün batımı sonrası minibüslerimize binerek otelimize ulaşıyoruz. Bozdoğan Otel vb. Konaklama


3. Gün: Adıyaman – Atatürk Barajı – Harran – Göbeklitepe - Şanlıurfa

Sabah otelde alacak olduğumuz kahvaltı sonrasında peygamberler şehri Atatürk Barajına doğru yola çıkıyoruz. Türkiye’nin en büyük sulama projesi olan, gövdesindeki bazalt maddenin 1919 metre yükseklikte eski bir volkanik dağ olan Karadağ'ın eteklerinden getirilen Atatürk Barajına ulaşıyoruz. Seyir terasına geçip 8 yıl gibi oldukça kısa bir zamanda bitirilen Türkiye’nin medarı iftiharı olan bu eşsiz yapıyı birde rehberimiz tarafından dinlerken baraj yapımı esnasında hayatını kaybeden işçiler için yapılan anıtı görüyoruz. Ardından ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran ilçemize ulaşıyoruz.Burada Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs(Cennet camii), avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik kubbeli evleri ziyaret ediyoruz. Harran bölgesinden ayrılarak insanlığın bilinen ilk mabedine, Göbeklitepe’ye doğru yola çıkıyoruz. 1996 yılında kazı çalışmaları başlayan Göbeklitepe’nin Neolitik dönem insanının kutsal tapım merkezi olduğu bilinmektedir. Buradaki tapınakları görüp Göbeklitepe hakkında rehberimizden bilgi aldıktan sonra Şanlıurfa’ya geçiyoruz. Helenistik dönemin meşhur Edessa kenti olan ve Hristiyan resim sanatı üzerinde büyük etkisi olan kutsal mendil olayında önemli rolü olan Abgar Krallığı’nın başkenti olan Şanlıurfa’da ilk durağımız Şanlıurfa arkeoloji müzesi oluyor. Kentin Paleolitik dönemden İslam dönemine kadar olan tarihini görebileceğimiz müzede günümüzden 12 binyıl öncesine tarihlenen ve Balıklıgöl Adamı olarak bilinen heykelden Harran’daki Sin tapınağına ait kitabeye kadar şehrin tarihini gözler önüne seren eserleri gördükten sonra yürüyerek şehri gezmeye başlıyoruz. Yapacağımız yürüyüşte Hz İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığına inanılan Balıklıgölü, az ilerisindeki Ayn Zeliha gölünü, Rızvaniye camisini ve Hz İbrahim’in doğduğu mağara olarak bilinen mağarayı görüyoruz. Buradaki gezimizin ardından eski Urfa’dan günümüze kalan en önemli eserlerden olan hanlar bölgesine geçiyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilirler yada meşhur Gümrük Han’da kahvelerini içebilirler. Serbest zaman sonrasında Harran’a geçiyoruz. Otelimize gidiyoruz. Konaklama otelimizde. Yemek sonrası Urfa kültürünün bir parçası olan Sıra Gecesi ve Akşam Yemeği. El Ruha otel vb.


4. Gün: Şanlıurfa – Halfeti – Gaziantep – İstanbul

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Fırat nehri üzerinde kuzeyden güneye 4. baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz.Burada Birecik Baraj Göl’ü üzerinde bir saat süren  tekne turuna çıkıyoruz.Tekne turunda Rum Kale, tarihi mağara evleri ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gezdikten sonra Birecik Kelaynak kuşları üreme merkezini ziyaret ediyor ardından Gaziantep'e ulaşıyoruz.Güneydoğu Anadolu bölgesinin sosyo-ekonomik açıdan en gelişmiş ilinde Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin ve bölgeye ait eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesini geziyoruz.Tam olarak yapılış tarihi ve uygarlığı bilinmeyen Türkiye’de günümüze kadar ayakta kalan Gaziantep Kalesi, sonrasında Mevlevihane, Savaş müzesi, bölgenin en çarpıcı özelliklerinden olan çarşılar ve sedef atölyeleri gezilerinin ardından bölgenin en eski kahvesi olan Tahmis Kahvesinde vereceğimiz mola sonrası Gaziantep Havalimanı'na varıyoruz. Pegasus Havayolları'nın 22.00 uçağı ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Burada bizleri bekleyen servis araçlarımız ile sizleri aldığımız noktalara bırakırken bir sonraki Tatil Bahçesi turlarımızda buluşmak üzere veda ediyoruz.


Ücrete Dahil Hizmetler Extra Hizmetler

* Pegasus Havayolları Tarifeli Seferi Eşliğinde Ekonomi Sınıfı İstanbul,Hatay, Gaziantep, İstanbul Uçuşu,
* Lüks Otobüsler Eşliğinde Ulaşım,  4*’lı Otellerde 3 Gece Yarım Pansiyon Konaklama,  Tatil Bahçesi Turizm Güvencesi,
* Otellerde 3 Açık Büfe Sabah Kahvaltısı ve 2 Akşam Yemeği ve Şanlıurfa’da (1)Sıra Gecesi (Akşam Yemeği Dahil)
* Profesyonel Rehberlik Hizmeti, Otobüs Milli Park Giriş Ücretleri, Halfeti Tekne turu(1),

 

* İlk Gün Sabah Kahvaltısı, Tüm Öğle Yemekleri ve Son Gün Akşam yemeği,
* Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler, Kişisel Harcamalar, Nemrut Dağı Minibüs Transfer Ücreti,
* Ekstra Turlar, Tüm Müzeler ve Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri. Otel Ekstraları, Tip ve Bahşişler

 Tavsiyelerimiz
Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir. Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, dudak koruyucu kremi, yapacağınız alışverişler için küçük bir plaj çantası.

 

 

Banka Bilgilerimiz;

Garanti Bankası Sahrayıcedit Şubesi,  TR510006200027700006630017 (TRY) (Cabir Cansızoğlu)
İş Bankası Atatürk Caddesi Şubesi,     TR210006400000111180284185 (TRY) (Cabir Cansızoğlu)
Yapı Kredi Kozyatağı Şubesi,               TR800006701000000090401009 (TRY) (Cabir Cansızoğlu)
QNB Finansbank Kızıltoprak Şubesi,    TR590011100000000075357776 (TRY) (Cabir Cansızoğlu)

 

Havale ve Mail order ile ödeme yapmak için bizimle iletişime geçiniz... 

GSM: +90 541 354 3469     Mail: tatil@tatilbahcesi.com.tr

İptal Şartları

Vize Bilgileri

Afyon Termal Turu
25.11.2018
Kesin Kalkışlı
1040.00 TL
Mevlana Şeb-i Arus Turu
07.12.2018
4* veya 5* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
469.00 TL
Alaçatı Ot Festivali Turu
05.04.2019
5* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
390.00 TL