Mevlana Şeb-i Arus Turu
469.00 TL
Mevlana Şeb-i Arus Turu

Kısa Açıklama : Mevlananın 745. Vuslat Yılı

Gezilecek Yer : Konya – Ürgüp – Göreme – Avanos

Kalkış Noktaları : Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü, Beşiktaş Yildiz Cami Önü, Bakirköy Ömür Plaza Önü

Geceleme / Konaklama : 1 Gece - 2 Gün / 4* veya 5* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama

Tarihler : 07, 14 Aralık

Tatiliniz İçin En İyi Fiyatı Alın
Tarih
Kişi Sayısı
1. Çocuk Yaşı
2. Çocuk Yaşı
a
 

4* veya 5* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama

1. Gün: Cuma Akşamı: İstanbul – İzmit – Düzce – Bolu – Ankara – Aksaray - Nevşehir

Siz konuklarımızı Bakırköy Ömür Plaza, Beşiktaş Yıldız Camii önü, Kadıköy Evlendirme Dairesi otoparkı, Çayırova Mc Donalds Önü, Ankara Aşti Otogarından siz konuklarımızı alarak zengin Tatil Bahçesi araç içi ikramları eşliğinde Kapadokya’ya olan yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 7 saat süren yolculuk sonrasında sabah saatlerinde Aksaray Orhan Ağaçlı Dinlenme Tesislerine Varış.

 


2. Gün: Cumartesi: Avanos – Paşabağ - Uçhisar Kalesi – Ürgüp - Göreme

Verilen Serbest Kahvaltı Molamızın ardından siz konuklarımız ile birlikte Kapadokya bölgesinde yer alan gezimize başlamak üzere Avanos şehir merkezine hareket ediyoruz. Avanos şehir merkezine varışımızın ardından şehir merkezinde tarihi beş yıl savaşlarına ve eski Avanos gençlerinin aşklarına ev sahipliğ yapan Kızılırmak kenarında kısa bir yürüyüş sonrasında alacak olduğumuz temiz hava ve oksijen ile birlikte yol yorgunluğumuzu üzerimizden atarak halk arasında aşk köprüsü diğer bir adıyla aşıklar köprüsü olarak bilinen asma köprüden geçerek eski Avanos dan yeni Avanos’a doğru tarih ve doğa ile iç içe geçmiş Avanos şehir gezimizi gerçekleştiriyoruz. Avanos şehir gezimizin ardından Kızılırmak Deltasındaki Toprağın Avanoslu Ustaların Hünerleriyle Bütünleştiği Çanak – Çömlek Atölyelerini Ziyaret İle Turumuza devam ediyoruz. Çömlek atölyelerinin ardından onyx atölyelerine uğruyoruz. Onyx atölyelerinden ayrılarak yolculuğumuza develi vadiye doğru devam ediyoruz. Deve şeklini andıran peri bacasında verecek olduğumuz fotoğraf molasının ardından siz konuklarımız ile birlikte ürgüp şehir merkezine geçiyoruz. Şehir merkezinde yapacak olduğumuz panoramik şehir turumuzun ardından üç güzel peri bacalarına geçiyoruz. Burada da verilecek olan kısa bir fotoğraf molasının ardından güvercinlik vadisine ulaşıyoruz. Güvercinlik vadisinde yer alan peri bacalarını fotoğraf karelerinize alırken büyüleneceksiniz. Öğle yemeği restaurantımıza varış. (20 TL) öğle yemeğinin ardından siz konuklarımız ile birlikte Uçhisar şehir merkezinde yer alan gezimizin ardından Paşabağ’a olan yolculuğumuza başlıyoruz. Paşabağ’a varış ve dileyen konuklarımız peri bacalarının aralarında yürüme şansına sahip olabilirler. Verilen serbest zaman sonrasında siz konuklarımız ile birlikte otelimize doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yolculuğumuz sonrasında otele varış ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Dileyen misafirlerimiz Ekstra Türk Gecesine katılabilirler 60 TL)


3. Gün: Pazar : Avanos – Aksaray - Konya – Mevlana Müzesi – Sema Gösterisi – İstanbul

Sabah otelde alacak olduğumuz açık büfe kahvaltı sonrasında eşyalarımız ile birlikte otelden ayrılıyoruz. Yaklaşık 2 saat süren yolculuğumuz sonrasında Konya şehir merkezine varış ve sonrasında Konya şehir turumuzun başlangıcı. Varışımızı takiben ilk olarak 1.Alâeddin Keykubad'ın tamamladığı Alâeddin Tepesi üzerindeki Alâeddin Camii çevresinde otobüsle yapılan panoramik tur sonrası Selimiye Cami, Üçler Türbesi (Üç Erenler Türbesi), 16 dilimli Yeşil Kubbe (Kubbe-i Hadra), Mevlana, babası ve Sultan Veled'in sandukaları ile birçok ulemanın çini sandukalarının bulunduğu Mevlana Türbesini ziyaret ediyoruz. Buradaki Müze Giriş işlemlerimiz sonrasında Mevlevi giysileri, müzik aletleri, el yazması kitaplar, maketler, resimler, halıların ve eski eserlerin bulunduğu Mevlana Müzesi ile Mevlevi Dergâhı gezilerini çarşı içinde verilen serbest zaman sonrasında Mevlana'nın can dostu olan ve çok yakın olduğu için Mevlana'yı halktan uzaklaştırdığı düşünüldüğünden dolayı öldürüldüğü ileri sürülen Şems Türbesi ziyaret ediliyor. Türbe yanındaki Sadreddin Kon evi Camisi ile yıldırım düşmesi nedeniyle yarım minareli olan İnce Minareli Cami, İplikçi Cami ve Medresesi'ni panoramik olarak gördükten sonra şehir merkezinde serbest zaman. Serbest zaman sonrasında siz konuklarımız ile birlikte buluşarak ekstra olarak Konya Mutfağı Lezzetleri için anlaşmalı restoranımıza hareket ediyoruz. Serbest alınacak yemeğimizde Konya Mutfağının Eşsiz lezzetlerinden meşhur Etli ekmeği, Mevlana Pidesi ve Tandırı seçeneklerinden tatma imkânına buluyoruz. Yemek sonrasında başlayacak gösteriler için kültür merkezindeki yerimizi alıyoruz. Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıl dönümü Anma Törenleri dâhilindeki Mevlevi Törenlerini izlemek üzere tören alanına gidiyoruz. Semazenlerin ve izleyenlerin kendinden geçtiği bu eşsiz Sema gösterilerini izliyoruz. Sema gösterisi sonrasında aracımız ile birlikte Konya dan ayrılarak İstanbul’a doğru geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Gece geç saatlerde İstanbul’a siz konuklarımızı almış olduğumuz noktalara bırakarak bir başka Tatil Bahçesi Turizm Yolculuğunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

 


Ücrete Dahil Hizmetler Extra Hizmetler

* Programda  Belirtilen Çevre Gezileri, Lüks Otobüslerle Ulaşım
* Zengin Tatil Bahçesi Araç içi İkramları ve zorunlu Türsab seyahat sigortası
* Tatil Bahçesi Turizm Güvencesi
* 1 Gece Yarım Pansiyon 4* veya 5* Yıldızlı Otellerde Konaklama.
* 1 Akşam Yemeği, 1 Sabah Kahvaltısı
* Profesyonel Tatil Bahçesi Rehberlik Hizmetleri
* Tören Bileti (Cumartesi veya Pazar Günü Gündüz veya Gece Seansı)

 

* Müze ve Ören Yeri Girişleri
* İlk gün sabah kahvaltısı, Tüm Öğle Yemekleri ve son gün akşam yemeği, 
* Ekstra eğlence ve turlar
* Otelde yapılacak ekstralar
* Tüm yemeklerde alınacak içecekler
* Kişisel harcamalar ve tipler

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek Yatak1. ÇocukTaksitler
07.12.2018469.00 TL549.00 TL 469.00 TLTaksitler »
14.12.2018469.00 TL549.00 TL 469.00 TLTaksitler »ŞEB-İ ARUS

Konya ilinde her yıl düzenlenmekte olan Şeb-i Arus Hz. Mevlana Etkinlikleri yerli ve yabancı birçok katılımcıyı misafir ediyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi hazretlerinin 17 Aralık 1273 yılında Konya'da vefat etmesinden sonra sevenleri bu tarihi ''Düğün Gecesi'' manasına gelen Şeb-i Arus Törenleri ile anmaya devem etmektedirler.

Günümüzde, Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri olarak isimlendirilen törenler 2 haftalık bir periyodu kapsamaktadır. Bu süre boyunca Günün çeşitli saatlerinde Konya Mevlana Kültür Merkezinde 'Sema Ayinleri' düzenlenmektedir. Mevlana Celaleddin-i Rumi hazaretlerinin vefatından sonra zamanla belirli kaideler ile çerçevelenmiş olan Sema ayini, günümüzde belirli bir disiplinle ve belirli bir akış ile gerçekleştirilmektedir.

Kişinin Mevlâna’dan aldığı ilham ile Allah’a ulaşmak için yaptığı manevi yolculuğu, yani insanın Mirâc’ını anlatan bu törene de Mukabele veya Sema töreni, bir başka deyişle “Mevlevi Mukâbelesi” adı verilmişti. “Karşılaşma” anlamındaki Mukâbele terimiyle anlatılmak istenen iki olay vardı. Birincisi ruhların beden sahibi olmadan önce Bezm-i Elest’teki karşılaşmalarıydı. Ruhlar, insan denen elbiseyi giymeden ve bu dünyaya gelmeden önce nasıl birbirleri ile karşılaşmışlarsa, Mevlevi Mukâbele’si için bir araya gelen canlar, ruhların o hali gibi saf ve tertemiz olarak birbirleriyle karşılaşıyorlardı. Diğer anlam ise şuydu; kişi, içindeki özün farkında değildi ve Mevlâna binlerce beyitlik kitapları ile günlerce süren sohbetlerinde gerçekte bir tek konuyu anlatmıştı, o da “insan”dı. Çünkü insan hazineler üzerinde yatıp açlıktan ölecek kadar şaşkın bir varlıktı. Mevlâna her şeyin insanın kendi içinde olduğunu ve ne ararsa kendi içinde araması gerektiğini söylemiş, ona gönlünün kapılarını açması, gerçeği ortaya çıkarması için yol göstermiş, yardım etmişti.

Konya Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen Hz. Mevlana Anma Vuslat Törenleri, Konya Şeb-i Arus Turları ile Konya 'ya gelen binlerce kişinin katılımı ile heryıl gerçekleşmektedir. 

Program Akışı

Mevlana – Mevlevilik – Şeb-i Aruz Sunum – Konuşma
Ahmet Özhan Tasavvuf Musikisi Konseri
Sema Gösterisi

İptal Şartları

Vize Bilgileri

Afyon Termal Turu
25.11.2018
Kesin Kalkışlı
1040.00 TL
Mevlana Şeb-i Arus Turu
07.12.2018
4* veya 5* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
469.00 TL
Alaçatı Ot Festivali Turu
05.04.2019
5* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
390.00 TL