Uçaklı Van'dan Trabzon'a

 • 5 Gece 6 Gün
 • Van, Akdamar, Doğu Beyazıt, Iğdır, Kars, Ani Harabeleri, Ardahan, Artvin, Hopa, Batum, Rize, Trabzon
 • Sabiha Gökçen Havalimanı
'den itibaren

Hemen Rezervasyon Yapın

Ödeme tutarını görmek için konaklama bilgilerinizi girip “HESAPLA” butonuna tıklayınız.

Tarih
Çocuk
Yetişkin
1.Çocuk
2.Çocuk
a
Uçaklı Van'dan Trabzon'a Hakkında Genel Bilgiler

1. Gün: İstanbul - Van - Akdamar Adası

Değerli misafirlerimiz, 03.00 Beylikdüzü Migros Önü - 03.30 Yenibosna Airport Avm Önü - 04.00 Şişli Mecidiyeköy Katlı Otopark Önü - 04.30’da Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Yanından sizleri alarak, servislerimiz ile Sabiha Gökçe Havalimanı’na hareket ediyoruz. Havaalanında nüfus cüzdanı, ehliyet ile uçağımıza c/in işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Alana kendi imkânları ile gelecek olan konuklarımızla 05.00‘da Pegasus Havayolları Kontuarı önünde buluşarak güvenlik kontrolünden geçiyor ve 07.00'de hareket edecek olan Pegasus Havayolları İstanbul Sabiha Gökçen – Van uçağı ile Van’a hareket ediyoruz.  Edremit’ten bineceğimiz teknemiz ile Van Gölü’nün içerisinde bulunan Akdamar Adası’na hareket ediyoruz. Akdamar Adası’nda bulunan ve taş işçiliğiyle ünlü Akdamar Kilisesi ve çevresi bu noktadaki gezi güzergâhlarımız olacaklar. Buradan Van Gölü’ne baktığınızda “Aynı deniz gibi” demekten kendinizi alamıyorsunuz. Göl kenarında geçireceğimiz hoş vakitler sonrasında yeniden Edremit’e dönüyor ve buradan da Çavuştepe Kalesini gezmek için yolumuza devam ediyoruz. Kale gezilerimizin ardından Van şehir merkezine hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Van Gölü ve çevresini tüm manzarasıyla görebileceğimiz Van Kalesi’ne (Tuşpa Kalesi)  çıkıyoruz. Burada Urartu Kral Mezarlarını, Urartu harabelerini görüp, Van Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzesi’nde (Restorasyon nedeni ile kapalı değil ise) kale gezimizi taçlandırıyoruz. Ardından bir Halı Atölyesi’ne giderek Van Halısı hakkında bilgi alıyoruz. Dileyenler için vereceğimiz alışveriş molası sonrasında bölgenin en önemli ve en sevimli canlılarından olan Van Kedilerini görebileceğimiz Kedi Evi’ne gidiyoruz. Bu şirin dostlarımızla çekeceğimiz güzel fotoların ardından bölgeye has gümüş ve telkâri işlemelerin yer aldığı atölyemize ulaşıyoruz. Gümüşe en güzel süsü veren Van Savatlı gümüş işçiliği hakkında bilgiler aldıktan sonra van’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


2. Gün: Doğu Beyazıt - Ağrı Dağı - Ani Harabeleri - Kars

Değerli misafirlerimiz, sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Van’ın Muradiye ilçesine giderek, yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen Muradiye Şelalesi’ni geziyoruz.  Sonrasında İran sınırına yönelip sınırı görüyoruz. Ardından, inşaatı 99 yıl süren muhteşem İshak Paşa Sarayı’nı geziyoruz. Doğu'nun Topkapı Sarayını gezerken sadece saray olmadığını canlı bir tarih ve her tarafı sır dolu bir efsane olduğunu göreceksiniz. Bu noktadan bütün ovayı fotoğraflayıp, sarayın yakınında yer alan tarihçi, şair Ahmed-i Hani'nin türbesini ziyaret edeceğiz. Sonrasında Doğubeyazıt şehir merkezini görerek, Iğdır’a ilerliyoruz. Iğdır’a doğru ilerlediğimizde kutsal Ağrı Dağı’nın (5165 m) etki alanına giriyor, nereye gitsek onu görüyor ve Iğdır'a varıyoruz. Iğdır şehir merkezinde vereceğimiz kısa bir molanın ardından tuz diyarı Tuzluca ve Digor üzerinden Kars’a ulaşıyoruz. Kars’a henüz ulaşmadan, ünlü Ani Haberleri'ne ulaşıyoruz. Ermeni ve Selçuklu kültürünün en önemli yapıtlarının yer aldığı eserler arasında Katedral, Arpaçay, Surp Kirkor, Surp Pirgiç (Keveli Kilise),  Anadolu’nun ilk Türk Camisi olan Menücehr Cami, Ebul Muhammeran Cami, Sultan Sarayı’nı görüyoruz. Gezinin ardından Kars şehir merkezine gelerek tarih kokan bu kentte konaklamamızı gerçekleştiriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

3. Gün: Ardahan - Artvin - Hopa

Sabah kahvaltımızın ardından Kars’ı gezmeye başlıyoruz. Kars Ülkemizin en doğusunda olmasına rağmen, aslında Kafkasya’nın en batısında olan bir şehirdir. Yani hem doğulu, hem batılı özellikleriyle çevresindeki Erzurum, Ağrı, Iğdır gibi illerden kültürel anlamda çok farklı, kıpır kıpır sokakları hayat dolu bir şehirdir Kars. 1877 yılından sonraki 40 yıl boyunca Rus işgalindeyken yeniden kurulan şehir, Baltık mimarisinin ülkemizde en iyi izlenebileceği merkezdir. Birbirini 90 derecelik açıyla kesen sokaklar, cepheleri süslü, kesme taş binalar… Kars’ı çok seveceksiniz, biz bundan eminiz! Kars şehir merkezine bir kartal yuvası gibi tepeden bakan Kars Kalesi, Katedral diye de bilinen 12 Havariler Kilisesi gezilerini yaptıktan sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemekten sonra ülkemizin en uç noktasına, tam Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabelerine gidiyoruz. Ani 1000 yıl öncesinin bölgenin en büyük, en zengin şehri imiş. Zaten ören yerinde göreceğimiz anıtsal yapılardan bunu hemen anlayacaksınız. Surları, kapıları, Resimli Kilise, Aziz Pirkitch Kilisesi, Menuçehr Camisi, İpekyolu Köprüsü gibi eserleri görerek iki ülke arasında sınırı oluşturan Arpaçay’a tepeden bakarak bu unutulmaz geziyi tamamlayıp, tekrar şehir merkezine döneceğiz. Öğle yemeğimizin ardından Kars’tan ayrılıp Ardahan Platosuna ulaşıyoruz. Ardahan şehir merkezini de görerek Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun sınırı olarak kabul edilen Çam Geçidinde fotoğraf molası vererek Laşet vadisine iniyoruz. Yemyeşil ormanlarla kaplı muhteşem bir manzara içerisinde yapacağımız yolculuk 360 derecelik Panoramaya sahip olan Yavuzköy Seyir Terasında vereceğimiz molayla taçlanacak ve unutulmaz fotoğraflar çekmenize imkan sağlayacaktır. Çoruh Vadisine iniyoruz ve Artvin’e doğru yola çıkıyoruz. Artvini ve Türkiyenin en Yüksek Atatürk Heykelini Panoramik olarak gördükten sonra Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


4. Gün: Batum - Rize

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Arhavi, Hopa ilçelerini takip ederek Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece nüfus cüzdanlarımız ile Gürcistan tarafına geçiyor ve Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanlarda yörenin meşhur Gürcü şaraplarından tatma ve alışveriş imkanı bulduktan sonra son olarak Batum yolu üzerinde bulunan tarihi Gönye Kalesi ve kale içerisinde bulunan antik harabeleri ziyaret ediyoruz. Rize’ye ulaşıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde 


5. Gün: Ardeşen - Ayder - Uzungöl - Trabzon

Sabah kahvaltımızın ardından Ayder Yaylasına ulaşıyoruz. Yaylaların sultanı olarak adlandırılan ve kaplıcalarıyla ünlü Ayder Yaylasını gezip bol bol fotoğraf çekebileceğimiz, bölge insanıyla doğrudan diyalog kurabileceğimiz, serbest zamanımızın ardından Rize’nin Çayeli ilçesine ulaşarak, bugün organik tekstilin en önemli unsuru olan, alerji cilt-deri hastalıklarında kullanılması şiddetle tavsiye olunan Kenevir dokumalarını görebileceğimiz, yöresel kıyafetlerin vazgeçilmezi olan Rize Bezi olarak da adlandırılan Karadeniz Keşan ve poşilerini bulabileceğimiz Rize Bezi Dokuma Atölyesine geçiyoruz. Rize Bezi dokumaları hakkında bilgi alarak alışveriş imkânı buluyoruz. Alışverişlerimizin ardından Trabzon’un Of ilçesinden geçerek Çaykara'ya geliyor ve buradan Uzungöl’e çıkıyoruz. Deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl,“Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir. Özellikle yakınındaki “Şerah” köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir. Karadeniz’in en meşhur gölü olan Uzungöl çevresinde yapacağımız gezimiz sonrasında Trabzon’un el işçiliklerinin bölgedeki en meşhur ilçesi olan Sürmene’ye ulaşıyoruz. Sürmene’de Memiş Ağa Konağına gidiyoruz. Karadeniz yaylaları ve ormanlarında üretilen kestane/çiçek balı, yöresel muhlamalık peynir, tereyağı, mısır unu gibi ürünleri de alabileceğimiz serbest zamanımızın ardından binlerce yıllık el sanatı kültürünün evrensel boyuta ulaştığı Sürmene bıçaklarının hangi aşamalardan geçtiğini öğrenmek ve Sürmene bıçağı alma imkânı bulacağımız bir satış noktasına uğruyoruz. Alışveriş molamızın ardından Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen ürün olan ve istatistiksel olarak ülkemizde en çok tüketilen ürünlerin başında gelen çay bitkisini görmek ve sofralarımıza ulaşana kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrenebilmek için çay fabrikası ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. İkram edilen çaylar eşliğinde yapılacak sunumda çay hakkında bilmediğimiz birçok şeyi yerinde öğrenme fırsatı bularak ulusal marketlerde bulunması çok zor olan Mayıs Çayını alabilme imkânımız oluyor.  Çay fabrikasıgezimiz sonrasında çay toplama makasını alıp çay bahçesinin içine girerek hem çay topluyoruz hem de hatıra fotoğraflarımızı çekinerek otelimize hareket. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


6. Gün: Trabzon - Maçka - İstanbul

Sabah kahvaltımızın ardından Trabzon’un Maçka ilçesinden geçerek koruma altında olan Altındere milli parkına ulaşıyoruz. Coşan dere boyunca yapacağımız bu yolculuk Sümela manastırının görünmesiyle taçlanacak. Karadağ’ın en sarp yerinde kurulmuş olan manastırın manzarası sizleri büyüleyecek. Meryem Ana Kilisesi, Nöbetçi Odaları, Misafirhane, Ayazma, Su Kemerleri, Kaya Fresklerini rehberimizin anlatımıyla öğrendikten sonra Altındere Vadisi’ne geriye dönüyoruz (Restorasyon çalışmalarından dolayı Sümela manastırı içerisine girilemese dahi Sümela Manastırının görülebildiği o meşhur noktadan fotoğraflarını çekebilmek amacıyla Altındere milli parkına girilecektir). Sümela manastırı gezimizi takiben Trabzon’un köftesiyle meşhur ilçesi Akçaabat’a varıyoruz. Akçaabat köftesinden oluşan öğle yemeği menümüzü aldıktan sonra Trabzon’da Ulu Önder Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretleri esnasında kullandığı ve sonra halk tarafından satın alınıp kendilerine hediye edildiği köşkü gezeceğiz. Atatürk Köşkü; Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetini yazdığı yer olarak önemini korumaktadır. Ardından Trabzon’a gelen Komnenos ailesi tarafından Kilise olarak yaptırılan, sonrasında cami ve savaş dönemine hastane olarak kullanılan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Trabzon’un meşhur Telkârilerinden aldıktan ve Kazaziye sanatının işlenişini gördükten sonra Havalimanına hareket ediyoruz. 20:55 Uçağı ile Trabzon İstanbul Uçuşumuzu Gerçekleştiriyoruz

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • İstanbul – Van / Trabzon İstanbul Çift Yön Uçak Bileti
 • Belirtilen Şehirlerde 5 gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • Otellerde Alınacak 5 Kahvaltı & 5 Akşam Yemeği
 • Tur Güzergâhında Belirtilen Şehir Turları
 • Gürcistan Ayak Bastı Vergileri
 • Gürcistan Batum Turu Dahildir
 • Feribot Geçişleri & Akdamar Feribot transferi
 • Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası
 • Rehberlik Hizmeti 
 • Belediye Konaklama Vergisi
 • KDV Dahildir

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle Yemekleri
 • Müze Girişleri
 • Otellerde Yapılacak Ekstralar
 • Kaptan Bahşişi ( 10 TL Tur boyunca 1 defalığına ödenir )
 • İstanbul Sabiha Gökçen Tek Yön Servis Kullanımı ( Avrupa Yakasından 50 TL, Anadolu yakasından 30 TL )

 

Ek Bilgiler

Doğu Anadolu & Doğu Karadeniz'in Favori Destinasyonları bir Arada

İptal Şartları

Vize Bilgileri

Uçaklı Van'dan Trabzon'a Hakkındaki görüşleriniz
Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?


Benzer Turlar

Tatil Rezervasyonu
Otel fiyatlarını sorgulayabileceğiniz online seyahat sistemi!
En Ucuz Tatil Fırsatları
Otel Fiyat sorgulama işlemleri ile sizlere en ucuz tatil fırsatlarını sunuyoruz.
Online Otel Rezervasyonu
Otel, uçak ve tur paketleri için internetten anında rezervasyon yapabilen seyahat sistemi olmaktan gurur duyuyoruz.
Tur Seçenekleri
Kıbrıs turları, yurt içi ve yurt dışı tur seçeneklerinin yanı sıra Antalya otelleri, kayak otelleri, gemi turları, uçak bileti hizmetlerini online olarak satın alma imkanı sunuyoruz.